wtorek, 25 sierpnia 2015

Warsztaty kreatywne - Rozgrzewka

Warsztaty kreatywności „Rozgrzewka” są skierowane do wszystkich osób w wieku 16+, oraz tych którzy szukają nowych inspiracji, atrakcyjnych forma pracy i technik wzbogacających codzienną pracę.

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami sprzyjającymi rozwojowi kreatywności. Stosowanie samych tych zasad przyniesie nową jakość w dotychczasowej pracy. Podczas warsztatów uczestnicy poznają i przećwiczą techniki/ćwiczenia które pomogą im skuteczniej działać, a także pozytywnie wpływać na dane grupy. Podczas warsztatu uczestnicy zostaną zapoznani z międzynarodowym programem edukacyjnym Destination Imagination i będą mogli odczuć na sobie jego założenia.

Mówiąc odczuć na sobie mam na myśli tzw. wyzwania na już .To dokładnie przemyślane i doskonale zaprojektowane zadania, łamigłówki, dające możliwość nieskończonej liczby rozwiązań które uczą samodzielności, szybkości, błyskotliwości i odwagi w myśleniu twórczym. Grupy doprowadzają do perfekcji umiejętność rozwiązywania problemów w praktyce właśnie poprzez tego typu zadania.

Czas na ich realizację jest zawsze ograniczony podobnie jak środki i materiały. Myślenie „na zawołanie”, staje się niezwykle ważne i potrzebne w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji oraz w pracy zespołowej. Wyzwania te wymagają myślenia dywergencyjnego (rozbieżnego)

Cele warsztatu:
• poznanie przez uczestników zasad sprzyjających rozwojowi kreatywności,
• poznanie przez uczestników technik które będą mogli wykorzystać w swojej harcerskiej pracy
• zapoznanie uczestników z międzynarodowym programem edukacyjnym

W celu zgłoszenia należy wypełnić ankietę: http://goo.gl/forms/mrQ9kKubCx , na które czekamy do 14.09.15. 
Maksymalnie przewidujemy 12 uczestników. Decyduje kolejność zgłoszeń, każdy kto nie zakwalifikuje się na ten termin będzie miał pierwszeństwo w następnych.

Najbliższe warsztaty odbędą się 19 września (10:00-17:00)

Kontakt: W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: przemyslaw.bartecki@gmail.com


 I kilka zdjęć z lipcowych warsztatów:)






środa, 19 sierpnia 2015

Chustowanie niemowląt

Wśród wołomińskich mam przychodzących na Klub Mam są już dwie doradczynie chustowe: Magdalena Flaga i Katarzyna Smardzewska. Jak same mówią:

"Coraz więcej młodych rodziców dostrzega korzyści płynące z noszenia dzieci w chustach. Zauważają, że dzięki temu ich pociechy mogą od urodzenia poznawać świat, budować więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa. W prawidłowo zawiązanej chuście malec przyjmuje fizjologiczną pozycję ciała, ponieważ jego kręgosłup jest odciążony. Samodzielna nauka wiązania chusty na początku zazwyczaj sprawia wiele trudności, dlatego warto poprosić o pomoc osobę bardziej doświadczoną albo Doradcę Noszenia."

  

W piątek 14-go sierpnia w Domu Otwartym Fundacji Mamy Wołomin, odbyły się Warsztaty chustowe dla rodziców niemowląt. Podczas nich chętne mamy i tatusiowie mogli pod okiem wykwalifikowanych Doradców Noszenia poznawać tajniki wiązania chusty. Po krótkiej części teoretycznej mówiącej o rozwoju kręgosłupa, prawidłowym ułożeniu dziecka w chuście i zasadach bezpieczeństwa przy motaniu, uczestnicy podzielili się na dwie grupy i razem z prowadzącymi warsztaty przystąpili do ćwiczeń praktycznych.





Doradcy Noszenia zaproponowali dwa podstawowe wiązania odpowiednie dla wieku przybyłych niemowlaków, czyli kangur i kieszonka. Rodzice ćwiczyli na dzieciach i na lalkach treningowych, a podczas zajęć mogli poznać różnice między dostępnymi na rynku nosidłami oraz przyjrzeć się z bliska chustom o różnych składach.



  


Warsztaty minęły w bardzo miłej atmosferze, były to wspaniale spędzone 4 godziny. Mamy nadzieję, że uczestnicy warsztatów wykorzystają nabyte umiejętności w praktyce i wspólnie ze swoimi dziećmi będą cieszyli się wszystkim tym, co daje noszenie w chuście. 




Te zajęcia były nieodpłatne,  realizowane w ramach projektu Dom Otwarty. Jeśli chcecie dołączyć do naszych zajęć, polubcie nas na facebooku gdzie prowadzimy dwie strony: MamyWolomin oraz DomOtwartyWWL.



A jeśli interesuje Was chustonoszenie, kontaktujcie się z Magdaleną Flaga - Doradcą Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi® - http://chustujemy.pl 


Zrealizowane w ramach konkursu Domu Otwartego - dofinansowanie inicjatyw oddolnych

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego w Wołominie na 2016 rok

Od kilku dni trwa w Wołominie akcja promocyjna projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Wygląda na to, że mieszkańcy zgłosili bardzo ciekawe pomysły: są wśród nich propozycje inwestycji w mieście, doposażenia placówek, budowy siłowni zewnętrznych, wydarzenia kulturalne i inwestycje sportowe. 

Każdy powinien sam zdecydować, co dla niego jest ważne. 

My jako Fundacja Mamy Wołomin kibicujemy kilku projektom: oczywiście doposażeniom placów zabaw – projekt nr 58 dot. placu przy ul. Moniuszki oraz 63 – dot. placu zabaw przy Przedszkolu nr 8.



Kolejny pomysł związany bezpośrednio z naszą Fundacją to modernizacja chodnika tuż przed naszą furtką - niestety rozjeżdżany przez samochody rodziców dowożących dzieci do szkoły jest w fatalnym stanie, rodzice maluszków podjeżdżający wózkami nie mają łatwego przejścia :(




Zachęcamy też do głosowania na projekt nr 52 czyli Nasz Wołomin – to pomysł będący kontynuacją Domu Otwartego – klubu sąsiedzkiego tworzonego przez mieszkańców dla mieszkańców. 



Na pilotaż otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W przyszłym roku chcielibyśmy aby to miasto pomogło nam w jego funkcjonowaniu. Potrzebny drobny remont, pieniądze na utrzymanie i wyposażenie. Mamy sporo pomysłów i jeśli chcecie je poznać, po prostu przyjdźcie do Domu Otwartego. Zobaczcie jak przyjazna przestrzeń potrafi zachęcić ludzi do działania –praktycznie codziennie wolontariusze organizują i prowadzą u nas zajęcia otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych. Mamy m.in. darmowy angielski, warsztaty chustonoszenia, spotkania kulinarne, spotkania planszówkowe i globtroterskie. Uważamy, że możemy działać jeszcze lepiej – do tego potrzebujemy Waszych głosów. A nasz numer to 52.


Zachęcamy do tego, by każdy mieszkaniec Wołomina zainteresował się zgłoszonymi pomysłami i wybrał to, co mu jest najbliższe. A że każdy z nas może oddać 3 głosy, zachęcam do głosowania także na inne projekty. Wśród ciekawych pomysłów są (moim zdaniem): Kolorowe podwórka (nr 58), Zielona Ostoja (nr 99) czy genialny pomysł Bezpieczny Wołomin – zakup AED (nr 98).
Nie przegapmy głosowania – w końcu możemy sami zdecydować na co wydać 1 milion.

Informacje o tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego znajdziecie na stronie miasta - http://wolomin.org/home/Wolominski-Budzet-Obywatelski/WBO2016.aspx

PS. Miało być łatwo z głosowaniem przez internet, ale okazuje się że oddanie głosu wymaga założenia konta w epuap, eboi, oba trzeba potwierdzić - w ZUS i UM ... no cóż ... szybciej będzie udać się do jednego z punktów w mieście i oddać głos papierowy :(

A listę punktów załączamy poniżej:
Punkty konsultacyjne:
1. Urząd Miejski w Wołominie, ul. Ogrodowa 4
poniedziałek 9.00–19.00
wtorek, środa, czwartek: 8.00–16.00
piątek: 8.00–14.00

2. Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, ul. Wileńska 32
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00–19.00
środa: 9.00–16.00
sobota: 9.00–14.00

3. Pływalnia OSiR w Wołominie, ul. Rejtana 4
poniedziałek – piątek: 6.00–23.00
sobota: 7.00–23.00
niedziela: 8.00–22.00

4. Miejski Dom Kultury w Wołominie, ul. Mariańska 7
poniedziałek – piątek: 8.00–22.00
sobota: 8.00–16.00

5. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie, al. Armii Krajowej 34
poniedziałek: 8.00–17.00
wtorek, środa, czwartek: 8.00–16.00
piątek: 8.00–15.00

6. Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie – Filia na os. Niepodległości, ul. Kazimierza Wielkiego 1 (budynek Zespołu Szkół nr 3)
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00–19.00
środa: 9.00–16.00

7. Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie – Filia Zagościniec, ul. 100-lecia 41 (budynek Ochotniczej Straży Pożarnej)
poniedziałek: 12.00–18.00
piątek: 12.0–18.00

8. Miejski Zakład Dróg i Zieleni w Wołominie, ul. Sienkiewicza 1
poniedziałek – piątek: 8.00–16.00

niedziela, 2 sierpnia 2015

Szukamy wolontariuszy

Mamy lato, a to oznacza że część z nas ma, przynajmniej w teorii, nieco więcej wolnego czasu. Dni dłuższe, urlop spędzany w domu czy pozytywna letnia energia mogą nastroić do innego niż dotychczas działania. 

Nagle widzę, że ludzie wokół mają chęć robić coś dla swego otoczenia – organizują pikniki rodzinne, wycieczki i imprezy, nie tylko dla swych bliskich znajomych, lecz mające na celu integrowanie społeczności. 

A co poradzić osobom, które same nie chcą nic tworzyć, lecz wolałyby się włączyć w coś co już funkcjonuje? Rozejrzyjcie się, czy nie ma w waszym środowisku jakiejś organizacji pozarządowej zajmującej się kwestiami, które lubicie lub które wydają się interesujące. Z perspektywy Fundacji Mamy Wołomin mogę powiedzieć, że wolontariusze zawsze są u nas chętnie widziani. I nie chodzi o to, byście poświęcili nagle cały urlop dzień w dzień na działanie z nami (choć jeśli ktoś ma ochotę, to zapraszamy). 

Wystarczy znaleźć kilka godzin w miesiącu, a praca na pewno się znajdzie.
W co konkretnie możecie zaangażować się już teraz?
  • poszukujemy chętnych do działań weekendowych – choćby w połowie sierpnia do pomocy przy animacjach rodzinnych w Wołominie
  • zapraszamy osoby, które mogłyby zaopiekować się naszym lokalem w wybrany dzień tygodnia o wybranej porze na ok. 2-3 godziny
  • potrzebna jest nam osoba/ osoby mogące koordynować spotkania klubu mam
  • niezastąpione będą osoby, które zechciałyby uaktualniać naszego facebooka i bloga.


Takich propozycji mamy naprawdę dużo. Zachęcamy zarówno rodziców z dziećmi, jak też młodzież czy osoby dojrzałe do działania z nami na rzecz Wołomina i jego mieszkańców czy też rodzin z dziećmi z terenu całego powiatu. 

Zapraszamy do naszej siedziby - ul. Prądzyńskiego 31 w Wołominie - praktycznie codziennie jesteśmy od ok godz 1:00 do 13:00 i prawie codziennie od 18 do 20 - w tych godzinach wolontariacko mieszkańcy Wołomina i okolic organizują bezpłatne spotkania, prowadzą warsztaty - spędzają czas ze sobą. Do większości wydarzeń możecie dołączyć. 

Informacje o naszej ofercie znajdziecie na bieżąco w kalendarzu. Zaglądajcie też na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/domotwartywwl 

Zachęcamy do działania.  A jeśli do nas macie daleko, poszukajcie w swym otoczeniu – małe lokalne organizacje otwarte są na pomoc wolontariuszy.